Kitap ve Kültür Fuarları

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

1982 yılında kurulan Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi bir taraftan yayın faaliyetlerini sürdürürken kuruluşundan 1 yıl sonra 1983 yılı Ramazan ayında Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Kızılay’daki merkez binasının fuaye salonunda çok az sayıda yayıncının iştiraki ile “1. Türkiye Dini Yayınlar Fuarı”nı organize etti.

1984 yılında ise 2. Dini Yayınlar Fuarı Ankara’da Kocatepe Cami İstanbul’da ise Sultanahmet Cami avlusunda yine Ramazan ayı içerisinde organize edildi. Bu fuarın amacı; geçmişte olduğu gibi cami avlularını fonksiyonel hale getirmek, Ramazan ayı içerisinde bu mekanlarda yayıncı, yazar ve okuyucu üçlüsünü bir arada buluşturmak suretiyle kitaplarla olan dostlukları pekiştirmek ve toplumumuzun her kesimine kitap okuma alışkanlığını aşılamaktı.

25-30 yayıncı ile 1983 yılında başlayan bu organizasyon her geçen yıl yayıncı sayısı artarak ve gelişerek geleneksel hale geldi. Dini Yayınlar Fuarı olarak başlayan ve ağırlıklı olarak dini yayınların sergilendiği bu fuarlarda yayıncılarda hem yayın çeşitlerini hem de yayınların kalitesini artırarak büyüdüler.

1989 yılındaki Sultanahmet Camiinin avlusundaki tadilat sebebiyle bir defaya mahsus olmak üzere fuarın İstanbul ayağı Fatih Camii avlusunda gerçekleştirildi. Onun dışında bu fuar organizasyonları Türkiye’nin iki abide eseri Ankara Kocatepe Camii ve İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda yapılmış olup, 38’incisi 2019 yılında İstanbul Ayasofya Meydanı’nda, Ankara Kocatepe Camii avlusunda düzenlenecektir.

1996 yılına kadar Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi tarafından organizasyonu yapılan bu fuarlar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı bir yasa ile sadece fuarcılık işi ile iştigal eden şirketlerin fuar organizasyonu düzenleyebileceği hükmü getirildiğinden bu tarihte Vakıf Fuarcılık Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu gerçekleştirilerek 1997 yılından itibaren vakfımızın bir kuruluşu olan bu şirketimiz tarafından fuarlar organize edilmeye başlandı.

1999 yılına kadar “Türkiye Dini Yayınlar Fuarı” olarak devam eden organizasyon yayıncıların dini yayınlar dışında da eserler neşretmesi hatta bu eserlerin dini eserlerden daha fazla çeşidinin olması sebebiyle fuarın ismi “Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı” olarak değiştirildi. Bu tarihten sonra bu organizasyon bu isimle devam etti.

2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin Beyazıt Meydanında planlanması sebebiyle İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Valilik tarafından fuarın Sultanahmet Cami avlusunda yapılan İstanbul ayağının Beyazıt Meydanı’na nakledilmesi gündeme geldi ve bu taleplerin ısrarcı olması sebebiyle fuar organizasyonuda Beyazıt Meydanı’na taşınmış oldu. Yani 28 yıldır Sultanahmet Cami avlusunda düzenlenen bu fuarın 29 ve 30’uncusu Beyazıt Meydanı’nda organize edilmiş oldu.

Kitap ve Kültür Fuarları, her yıl Ramazan ayının ilk günü başlamakta ve Kadir gecesine kadar devam etmektedir.

  • Fuar Yerleri Ankara Kocatepe Camii Avlusu İstanbul Ayasofya Meydanı
  • Kaçıncı Kez Düzenlendi 2019 yılı itibariyle 38'incisi düzenlenmektedir.
  • Katılan Yayıncı Sayısı 300 + yayıncı, 100.000+ çeşit yayın
  • Ziyaretçi Sayısı 100.000 den fazla kitapsever